Ogród pełen kolorów – koronne zasady komponowania roślin kwitnących
Rośliny wzajemnie wydobywają swoje odcienie i kolory, pogłębiają je lub łagodzą. Wypróbuj jeden z tych sposobów na urządzenie rabaty kwiatowej lub… zastosuj je wszystkie w różnych częściach ogrodu! Trzy podstawowe sposoby na aranżację rabat, to:
- harmonia – kwiaty w podobnych odcieniach, np. niebieskiego, różu i fioletu; tworzą stonowany układ,
- kontrast – połączenie przeciwstawnych kolorów, np. niebieskiego z żółtym, czerwonego z zielonym, pomarańczowego z fioletowym, daje intensywny i energetyczny efekt,
- kompozycja monochromatyczna – rabaty w jednym kolorze, ale z różnymi odcieniami, intrygują i przyciągają wzrok.
Znając te metody, działaj. Wybierz taki styl rabat, żeby pasował do otoczenia, w tym najważniejszego – do estetyki Twojego domu.
Kolorowe rabaty w stylu wiejskim – jak je urządzić?
Piękno wiejskich ogrodów opiera się naturalnym uroku kwiatów posadzonych w na pozór chaotyczny sposób. Rośliny łąkowe mieszają się w nich z ozdobnymi, tworząc sielski klimat jak z wakacji u babci. Nasze propozycje gatunków na rabaty wiejskie i rustykalne, to:
- niebiesko-fioletowa z akcentami różu – ostróżka wielkokwiatowa niebieska, ostróżka Black Knight i Summer Skies, jeżówka purpurowa, jeżówka Double Decker, łubin The Governor, ostróżka Astolat,
- żółto-pomarańczowa z fioletem – rudbekia My Joy, nagietek Orange Gem i Indian Prince, jeżówka Marmalade,
- czerwona – maki, goździki Scarlet Beauty, jeżówka purpurowa Red Mangus.
Rabaty w stylu angielskim – dla romantyków
Elegancja i poczucie, jakby czas stanął w miejscu. Masz ochotę siedzieć w cieniu pergoli i sączyć herbatę z filiżanki, czytając kolejną powieść Jane Austen. Styl angielski w ogrodzie przeniesie Cię w czasie przynajmniej na chwilę. Gęste nasadzenia i bujne rabaty to jego znak rozpoznawczy. Wypróbuj takie zestawienia:
- pastelowe fiolety i róż – róża angielska, piwonia Bowl of Beauty, dalia karłowa Celebrity, orlik Barlow Pink, Pink Petticoat,
- intensywna zieleń z czerwienią, i bielą – żurawka krwista, funkia Crispula, parzydło leśne, szałwia błyszcząca Czardasz,
- żółta – róża pnąca, dalia Kevin Floodlight, łubin Chandelier, nagietek Geisha Girl.
Rabaty w stylu nowoczesnym – kolor i piękno w prostocie
Nowoczesna estetyka lubi kontrasty, ale z umiarem. Daleko jej do swobody ogródków wiejskich i bujnych angielskich nasadzeń. Tak jak na poniższych rabatach:
- pomarańczowo-czerwona z szarością – żurawka Rio, czerwona pelargonia, frezja, rogownica kutnerowata,
- fioletowo-srebrna z żółcią – lawenda, tulipan lodowy Negrita Double, trzcinnik krótkowłosy, nawłoć,
- niebieska – liatra kłosowa, czosnek Caesium, hiacynt Queen Fabiola, ostróżka Blue Bird.
Wysokie kwiaty ogrodowe na kolorowe rabaty – jak je dobrać?
Rośliny ozdobne o wysokości od ok. 70 cm wzwyż sprawdzą się na dalszym planie kompozycji roślinnych. Stwórz z nich np. jednokolorowe tło:
- żółte – słonecznik Amor Amant, malwa Spring Celebrities Lemon, pustynnik Pinokkio, lewkonia Varsovia,
- niebieskie – żmijowiec zwyczajny, dalia dekoracyjna Blue, dzwonek brzoskwiniolistny (biało-niebieski),
- czerwone – lewkonia Excelsior Kanu, tulipan Sky High Scarlet, szachownica Rubra Maxima, dalia Arabian Night.
Dodaj do nich rośliny o kontrastującym kolorze kwiatów lub różniące się tylko odcieniem. Baw się odmianami, twórz własne zestawienia i bądź pewien, że drugiego takiego ogrodu jak Twój nie ma nikt inny na świecie. Po więcej inspiracji o wysokich kwiatach ogrodowych konieczniej zajrzyj tu: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/wysokie-kwiaty-ogrodowe-jakie-wybrac-i-gdzie-posadzic.html.
Jakie kwiaty wybrać do kolorowych rabat – Ty decydujesz!
Monochromatyczna rabata wprowadza spokój do niewielkiego ogródka i sprawdzi się też w nowoczesnych założeniach. Rośliny kwitnące w podobnych kolorach tonują nastrój, przyciągając jednak wzrok jaśniejszymi akcentami, np. różowymi wśród fioletowej burzy kwiatów lub żółtymi wśród niebieskich. Kontrasty spodobają się miłośnikom dynamiki w ogrodzie.