Była uroczysta msza święta, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Odbyła się także uroczystość patriotyczna podczas której młodzież zaprezentowała wzruszający montaż słowno muzyczny, wręczone zostały pamiątkowe medale związane z 95 rocznicą powstania Związku Sybiraków, były także wręczone odznaczenia za zasługi dla Związku Sybiraków. Uroczystość była także okazją do promocji książki ,,SYBERIA ZIMOWA GOLGOTA” w której oprócz rysu historycznego, zdjęć i wspomnień Sybiraków są nazwiska ponad trzystu osób wywiezionych na Sybir.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele min poprzez pielęgnowanie pamięci historycznej, działalności wydawniczej o tematyce związanej z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych poprzez upowszechnianie polskich tradycji orężnych oraz upamiętnienie ważnych wydarzeń i postaci w historii.
Bardzo ważny był udział młodzieży w tym z klas mundurowych to ważne wychowanie patriotyczne, kształtujące dumę narodową, rozbudzające zainteresowanie historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych – flaga, godło, hymn. Dzięki wspólnemu spędzeniu czasu z Sybirakami i poznaniu ich historii, cierpienia kształtują się świadomości i postawy obywatelskie , uczą się szacunku do wartości takich jak: wolność, niepodległość, miłość do ojczyzny. Bohaterowie byli szczęśliwi i wdzięczni za wspólny czas, za możliwość rozmów i wspomnień.
Wydanie publikacji oraz zorganizowanie uroczystości było możliwe dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach PROGRAMU WSPARCIA EDUKACJI - Edukacja patriotyczna.
,,Każdy człowiek powinien znać historię swego Narodu, rozumieć i utrwalać ojczyste i rodzinne losy, umiłowanie Ojczyzny i wartości chrześcijańskie . Niech czyny i cierpienia Sybiraków, Łagierników , Żołnierzy Armii Krajowej, Bohaterów Niezłomnych i miłość do Ojczyzny będą zapisane w dziejach historii Narodu Polskiego ku chwale Bohaterów i pamięci potomnych” – cytat z książki.
Napisz komentarz
Komentarze