Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:11
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Dobra genetyka zmniejsza ryzyko chorób kukurydzy

Kukurydza jest jedną z roślin uprawnych, których materiał siewny powinien być wymieniany co roku, ponieważ wysiewne jest pokolenie F1. Dlatego też wybierając nasiona kukurydzy, warto zwrócić uwagę na profil zdrowotności odmiany, zwłaszcza pod kątem najczęściej występujących chorób. Do nich można zaliczyć fuzariozy oraz głownię guzowatą. Obecność tych powoduje spadek poziomu oraz jakości plonu ziarna lub świeżej masy przeznaczonej jako surowiec do zakiszania.
  • 26.10.2024 10:26
  • Autor: Grupa tipmedia
Dobra genetyka zmniejsza ryzyko chorób kukurydzy

Choroby kukurydzy będą coraz większym problemem

Kukurydza jest jedną z najbardziej popularnych roślin uprawnych, której okres pomiędzy uprawą na danym polu często uległ znacznemu skróceniu. Ten czynnik obok bliskiego sąsiedztwa innych upraw tego samego gatunku jest jednym z powodów, dla którego rośnie w nim presja chorób.

Jakie choroby występują w kukurydzy?

Na wstępie zostały wymienione dwie najważniejsze jednostki chorobowe fuzariozy i głownia guzowata kukurydzy. Objawy obu chorób widoczne są głównie na kolbach. Jednak mogą one atakować inne części roślin np. łodygi. Oprócz wskazanych powyżej dwóch chorób na kukurydzy można zaobserwować jeszcze: 

  • zgorzel siewek 
  • żółtą plamistość liści kukurydzy 
  • drobną plamistość liści kukurydzy 
  • rdzę kukurydzy 
  • bakteryjne gnicie łodyg kukurydzy 
  • głownię pyląca 

Zwalczanie większości z wymienionych chorób jest obecnie bardzo utrudnione lub praktycznie niemożliwe. Dlatego też jednym z elementów zmniejszających ryzyko występowania chorób jest wybór nasion kukurydzy o dobrym profilu zdrowotności.

Jaka choroba jest najgroźniejsza?

Wszystkie wymienione jednostko chorobowe wpływają negatywnie na poziom plonowania oraz jakość ziarna. Jednak zdecydowanie największym problemem jest grupa chorób określanych mianem fuzarioz, w której można wyróżnić:

  • fuzariozę kolb 
  • fuzariozę łodyg 
  • fuzariozę wiech 

Największe straty obecnie powoduje fuzarioza kolb, której występowaniu sprzyja uszkodzenie kolb przez czynniki mechaniczne (opady gradu), ale także przez szkodniki — omacnicę prosowiankę. Powodują one przerwanie naturalnej bariery i powstanie okien do infekcji.

Jak fuzariozy obniżają jakość plonu?

Grzyby z rodzaju Fusarium wydzielają do środowiska swoje metabolity — mykotoksyny, które są toksyczne dla zwierząt i ludzi. Dlatego ich obecność w surowcu do produkcji kiszonki, jak i w ziarnie przeznaczonym na przemiał powinna być możliwie jak najniższa. 

Jak zmniejszyć ryzyko występowania fuzarioz?

Jednym z podstawowych działań powinien być wybór odmiany kukurydzy do siewu o wybitnie dobrej zdrowotności, takie odmiany dostępne są tutaj: https://osadkowski.pl/material-siewny/nasiona-kukurydzy--c-001097 w ofercie firmy Osadkowski. 

Zastosowanie preparatu Arcton WG, który buduje naturalną odporność roślin na choroby, może być kolejnym krokiem w kierunku uzyskania lepszego jakościowo i wyższego plonu.

Materiał partnera