Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:02
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Uroczystości przy symbolicznym miejscu dla Obławy Augustowskiej

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę 76. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława Augustowska nazywana jest również "małym Katyniem".
Uroczystości przy symbolicznym miejscu dla Obławy Augustowskiej

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową przy kościele parafialnym w Gibach. Potem uczestnicy uroczystości przeszli ulicą pod Wzgórze Krzyży, gdzie rodziny ofiar, samorządowcy i politycy złożyli kwiaty, wieńce i znicze.

Wzgórze jest miejscem symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej. Obława ta - co podkreślają historycy - jest największą niewyjaśnioną do końca zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej.

76 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została Obławą Augustowską. Od 30 lat w Gibach podczas rocznicowych uroczystości wspomina się tamte wydarzenia i poległych Polaków. Na początku lat 90. XX wieku na miejscu symbolizującym pochówek zaginionych postawiono 10-metrowy krzyż oraz tablicę z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami". Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 osób zaginionych. Na wzgórzu stoi od kilku lat 640 dębowych krzyży.

Uroczystości niedzielne objął swoim patronatem prezydent RP Andrzej Duda. Podczas obchodów list od prezydenta odczytał minister Adam Kwiatkowski.

Jak zaznaczył prezydent, Obława Augustowska to "niezwykle tragiczna i bolesna rana naszej historii, to największa zbrodnia popełniona na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej".

"Wzgórze Krzyży w Gibach jest upamiętnieniem Ofiar tej zbrodni i wstrząsającym symbolem. Jest nieustannym wołaniem o prawdę, sprawiedliwość i zadośćuczynienie" - dodał.

Podkreślił, że "pochyla głowę przed rodakami, którzy walczyli o niepodległą Polskę i zostali zgładzeni z rąk sowieckich okupantów". "Łączę się w modlitwie za spokój dusz Zamordowanych. Wspólnie zaświadczamy, że pamięć o Ich męczeństwie zawsze będzie trwać w naszej narodowej świadomości, przekazywana z pokolenia na pokolenie" - zapewnił Duda.

W uroczystości uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o ofiarach Obławy Augustowskiej.

Poseł Jarosław Zieliński, przewodniczący komitetu organizacyjnego niedzielnych uroczystości, przypomniał, że ciągle nie znamy miejsca pochówku ofiar obławy augustowskiej. Dodał, że miały one być zapomniane. "Ofiary te zostały skazane na wieczną niepamięć, a rodziny ofiar bały się mówić o tej zbrodni, bały się o nią pytać. Ten strach, ten lęk pozostał bardzo długo, prawie do dzisiaj" – mówił Zieliński.

Poseł przypomniał, że dopiero w 2015 roku 12 lipca został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

"Póki nie znajdziemy prawdziwych miejsc spoczynku ofiar, to miejsce będzie się symbolicznie kojarzyło z obławą augustowską i nie wolno nikomu przeszkadzać w tym, żeby była utrwalana i umacniana nasza modlitewna i patetyczna pamięć o ofiarach" – powiedział poseł PiS.

Zieliński dodał także, że zapadła decyzja o utworzeniu Muzeum Obławy Augustowskiej w Domu Turka w Augustowie. 30 czerwca Instytut Pileckiego zakupił zdewastowany obiekt, byłą siedzibę NKWD i UB, miejsce kaźni schwytanych w obławie augustowskiej.

"To będzie takie miejsce pamięci i edukacji o obławie augustowskiej, o tej zbrodni" – podkreślił Zieliński.

JB



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JerzyTreść komentarza: A,dlaczego mieszkańcy Sejn nie moga mieć dostępu do większej ilości sklepowData dodania komentarza: 10.07.2023, 22:28Źródło komentarza: Park Handlowy to rozwój Sejn i nowe miejsca pracyAutor komentarza: SejnianinTreść komentarza: Jestem za galeria handlowa na lakowa/konarskiego. Mam też nadzieje,że po wyborach nie będzie już obecnego burmistrza SejnData dodania komentarza: 10.07.2023, 21:13Źródło komentarza: Park Handlowy to rozwój Sejn i nowe miejsca pracyAutor komentarza: :-(Treść komentarza: O jakim dystansie się mówi.ludzie co się dzieje w jedne ze szkół w Sejnach.maseczek nikt nie nosi.ani pracownicy,ani nauczyciele ,ani uczniowie. Klasy na lekcjach są łączone. O żadnej odległości nie ma mowy.wszystko jest normalnie jakby tego wirusa nie było. A jeszcze dzieci kolejny tydzień jeżdżą na wycieczki. Nie rozumiem czy w szkołach nie ma żadnej kontroli?gdzie jest senepid.może po takim komentarzu ktoś zaciekawi się co się dzieje w szkołach!!!!!!Data dodania komentarza: 21.10.2021, 21:05Źródło komentarza: Apel wojewody o przestrzeganie reżimu sanitarnego i szczepienie sięAutor komentarza: pomazaniecTreść komentarza: Pocieszcie się ile możecie ze szpitala jak wygra KO to wam zlikwiduje szpital, obiecało nie kto inny jak Grocki.Data dodania komentarza: 8.09.2021, 11:18Źródło komentarza: Donald Tusk odwiedził Sejny (zdjęcia)Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jestem katolikiem i ta akcja pod budynkiem synagogi w Sejnach jest dla mnie profanacją symboli religijnych Kościoła Rzymskokatolickiego. Stanowi to rażącą obrazę moich uczuć religijnych. W związku z powyższym wnoszę do organów ścigania o wszczęcie postępowania wobec osób profanujących zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego.Data dodania komentarza: 4.09.2021, 20:47Źródło komentarza: Sejny: Atak na synagogę, użyto wody święconej i atrybutów religijnychAutor komentarza: ZuzkaTreść komentarza: Dulska? totalny przezytek, choc na jej hipokryzji wieeelu sie opiera...Data dodania komentarza: 4.09.2021, 17:20Źródło komentarza: W piątek Narodowe Czytanie - tym razem Moralność Pani Dulskiej
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama