„To jeden z wielu projektów ministerstwa kultury dziedzictwa narodowego i sportu w obszarze opieki nad zabytkami a jednocześnie budowy instytucji kultury. Dzięki temu uratujemy ten zabytkowy klasztor, a jednocześnie mam nadzieję, że powstanie tutaj Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które będzie odnosiło się do dziedzictwa na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej” – powiedział Gliński.
W ramach inwestycji parafia prowadzi prace budowlane, konserwatorskie i renowacyjne w zabytkowym obiekcie. Projekt zakłada też zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej w ramach czterech wystaw stałych. Łączna wartość projektu to 20 mln zł, z czego 17 mln pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 3 mln zł to wkład własny parafii. Muzeum ma być gotowe pod koniec 2022 r. Projekt realizuje parafia rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.
Proboszcz parafii Zbigniew Bzdak powiedział, że - będąc spadkobiercami kresów wschodnich - dobrze byłoby pokazać w nowej instytucji rozległe dziedzictwo Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
„Najpierw musimy dokonać ogromnego remontu generalnego tego obiektu. Nigdy od początku powstania klasztoru nie było takiego remontu” – dodał ks. Bzdak. Poinformował, że kościół przejął obiekt od państwa w latach 80-tych XX wieku, kiedy groziła mu całkowita dewastacja. Dopiero w 2005 roku pojawiła się koncepcja remontu i jego przeznaczenia.
Proboszcz sejneńskiej parafii przypomniał, że starał się o dotację na ten cel już od 2017 r., ale dopiero w 2019 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało ją parafii. Ocenił, że zaplanowane środki nie wystarczą na odrestaurowanie całego klasztoru.
Wicepremier Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli też w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.
Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, które powstało dokładnie 10 lat temu. Centrum mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Do piątku w Krasnogrudzie potrwają także obchody związane ze 110. rocznicą urodzin polskiego noblisty. W trakcie uroczystości w Krasnogrudzie odbyła się również debata pt. „O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej”.
JB
Napisz komentarz
Komentarze