Sejneński dyżurny otrzymał informację o zdarzeniu drogowym z udziałem kierującego takim urządzeniem. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynikało, że jadący hulajnogą chłopiec uderzył w samochód osobowy. Okazało się, że 9-latek poruszając się po ulicy nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy forda i uderzył w bok samochodu. W wyniku tego zdarzenia kierujący hulajnogą trafił do szpitala. Mundurowi wyjaśniają okoliczności całego zdarzenia.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Napisz komentarz
Komentarze