Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Przeprowadziły ją w lipcu 1945 roku oddziały NKWD. Armia Czerwona zatrzymała kilka tysięcy osób powiatu: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego podejrzanych o współpracę z Armią Krajową. Do aresztu trafiły kobiety, mężczyźni, nastolatkowie. O blisko sześciuset ślad całkowicie zaginął. Urywa się w obozie w okolicach Gib, skąd miano ich wywieźć do miejscowości Kalety na Białorusi. To tam, tuż za polską granicą, mają być jamy grobowe ofiar obławy.
Żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków miejscowej ludności wspierającej partyzantów, którzy zginęli w Obławie Augustowskiej upamiętniają krzyże na wzgórzu w Gibach. To tam, co roku w lipcu spotykają się rodziny ofiar, samorządowcy, okoliczna ludność, by oddać hołd poległym. Tak będzie i w tym roku.
Uroczystości upamiętniające wydarzenia 1945 roku rozpoczną się 10 lipca, o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gibach. Następnego dnia, 11 lipca, o 10:00 z placu przy Szkole Podstawowej w Gibach wyruszy rajd rowerowy szlakiem Ofiar Obławy. 12 lipca organizatorzy zapraszają w samo południe na wspólną modlitwę na Wzgórze Krzyży w Gibach. Tu także 18 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się koncert oraz promocja książki Teresy Kaczorowskiej "Było ich 27". Główne uroczystości 75. rocznicy Obławy Augustowskiej odbędą się w niedzielę 19 lipca.
Organizatorami są: Gmina Giby, Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, IPN oddział w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Wydarzenia zostały objęte patronatem Narodowym Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz patronatem posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego.
Organizatorzy zapraszają na te wyjątkowe uroczystości wszystkich chętnych.
Napisz komentarz
Komentarze