Kwarantanna to przymusowe czasowe odosobnienie ludzi
W obecnej sytuacji kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a od 15 marca dla wszystkich obywateli Polski wracających z zagranicy. Osoby takie mają obowiązek pozostania w swoim miejscu zamieszkania lub w miejscu do tego wyznaczonym przez 14 dni od momentu kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem, jak również 14 dni po powrocie z zagranicy, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Osoba taka ma kategoryczny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nie wolno jej wychodzić do sklepu, do lekarza czy nawet wyprowadzać psa, nie może również przyjmować gości. Osoba taka musi kontrolować swój stan zdrowia, a w razie wystąpienia gorączki, kaszlu lub problemów z oddychaniem powinna bezzwłocznie poinformować telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sejnach. ( tel 87-5173-350 lub 600-331-669) lub zadzwonić na numer alarmowy 112.
Przynajmniej raz dziennie policja będzie sprawdzać, czy osoba taka przebywa w miejscu odizolowania.
Za złamanie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł lub kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Członkowie rodzin osób odbywających kwarantannę, objęci są nadzorem epidemiologicznym pod warunkiem, że przebywają pod tym samym adresem. Nadzór wprowadzony jest w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej, poprzedzony dokładnym wywiadem epidemiologicznym.
Takie osoby powinny pozostać w domu przez 14 dni. Zalecane jest zawieszenie kontaktów towarzyskich oraz do minimum ograniczenie wychodzenia z domu. Należy również przez 14 dni kontrolować swój stan zdrowia, a w razie wystąpienia objawów, także skontaktować się z sanepidem.
W przeciwieństwie do osób w kwarantannie policja nie sprawdza, czy osoba pod nadzorem przebywa w domu. Także za opuszczenie mieszkania nie grożą żadne kary.
PPIS w Sejnach Agnieszka Moroz
Napisz komentarz
Komentarze