Ośrodek Pogranicze przyznaje swoje wyróżnienie wybitnym Europejczykom, którzy przez swoją postawę i działalność artystyczną popularyzują idee pogranicza, przełamują uprzedzenia, są otwarci na odmienne kultury, także religijne i etniczne.
91-letnia Irena Veisaite swoje życie poświęciła krytyce teatralnej, nauczaniu zarówno studentów, jak i nauczycieli oraz budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w niepodległej Litwie i Europie Środkowo-Wschodniej. Przez wiele lat prowadziła Fundację Otwartego Społeczeństwa w Wilnie, a także Centrum Kultury Tomasa Manna w Nidzie.
"Z piekła dwudziestego wieku wyszła twarzą ku przyszłości, z pragnieniem naprawiania świata. Jej odwaga intelektualna i zaangażowanie w życie publiczne sprawiły, że w Litwie i Europie stała się prawdziwym autorytetem moralnym" – mówi dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski. Veisaite jest Żydówką, przeżyła Holokaust. W 1963 r. uzyskała doktorat w Leningradzie. W latach 1953-1997 była wykładowcą w Kolegium Nauczycielskim w Wilnie.
Uroczystość nadania tytułu Człowieka Pogranicza odbędzie się 31 maja 2019 r. w Sejnach w Białej Synagodze z udziałem gości z Litwy i z Polski. Wydarzeniu będzie towarzyszyła promocja jej książki "O godne życie".
Tytuł Człowieka Pogranicza jest symbolicznym wyróżnieniem i nie jest związany z finansową gratyfikacją. Ośrodek Pogranicze zwykle nagradza jednak bohatera swego wyróżnienia jakimś upominkiem. Są to zwykle rzeźby, obrazy lub przedmioty wykonane specjalnie na tę okazję przez znanych artystów.
JB
Napisz komentarz
Komentarze