Przepływająca przez Sejny Marycha jest lewobrzeżnym dopływem Czarnej Hańczy. Rzeka jest popularnym szlakiem kajakarzy. Z kolei Szeszupa to rzeka płynąca w Polsce, na Litwie i w Rosji. Jest lewym dopływem Niemna.
Powstałe konsorcjum ma na celu opracowania modelu rewitalizacji obu rzek. Inicjatorem jego powołania był sejneński samorząd, który chce na swoim terenie stworzyć nowoczesny system ochrony środowiska naturalnego.
„Po długoletnich zaniedbaniach chcemy zadbać o przywrócenie naszym rzekom i jeziorom kształtu, na który zasługują. Przez lata do wód gruntowych tego obszaru trafiały zanieczyszczenia związane z intensyfikacją produkcji rolnej. To one są między innymi odpowiedzialne za zarastanie rzek i jezior - powiedział burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Burmistrz zapowiedział przygotowanie programu budowy małej retencji i powrót do monitoringu chemicznego i biologicznego tych wód.
Miasto Sejny zawierając konsorcjum liczy na dostęp do potencjału naukowo-badawczego Politechniki Białostockiej oraz doświadczenia specjalistów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Jak informują założyciele konsorcjum, współpraca tych trzech instytucji ma nie tylko doprowadzić do rewitalizacji biologicznej i poprawy retencji rzek Marycha i Szeszupa, ale także do eliminacji zrzutu odpadów rolniczych do tych rzek. Specjaliści będą zastanawiali się np. nad planami wprowadzenia nowych obszarów chronionych w konkretnych miejscach.
„Pozyskanie partnerów merytorycznych do tego projektu - a takimi są uczelnia i Wody Polskie - to ważny krok na drodze do realizacji tego planu. Ma on także ułatwić w staraniach o środki z funduszy unijnych” - dodał Nowalski.
JB
Napisz komentarz
Komentarze