Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.
23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 26 sierpnia z rana Litwini odbili Sejny, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.
W sobotę o godzinie 10:30 na Placu Św. Agaty w Sejnach odbędzie się uroczyste posadzenie „Dębu Niepodległości” z udziałem władz samorządowych miasta Suwałki, Starostwa Powiatowego w Sejnach, miasta Sejny, gminy Krasnopol, gminy Sejny i zaproszonych gości. Obchody rozpoczną się w sobotę w południe odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu. Tablica będzie ułożona na placu św. Agaty w Sejnach.
W stulecie powstania, oddział IPN w Białymstoku zaprezentuje wystawę poświęconą powstańcom z Okręgu Suwalskiego POW, którzy stanęli wówczas przeciwko wojskom litewskim. Muzeum Wojskowe w Kownie przygotuje z kolei wystawę poświęconą walce na pograniczu polsko-litewskim w latach 1919-1920.
Również w sobotę organizatorzy zaplanowali promocję książki prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego "Powstanie Sejneńskie 1919" oraz projekcję filmu dokumentalnego pt. "Rodzina Niepodległej: Powstanie sejneńskie 1919" w reżyserii Stefana Skrzypczaka.
W Ośrodku Kultury w Sejnach odbędzie się również panel historyczny o tematyce: "Wydarzenia na obszarze Suwalsko-Sejneńskim z okresu I wojny światowej i następstwa tego wielkiego konfliktu w postaci konfliktu polsko–litewskiego w cieniu przegranych Niemiec i zrewoltowanej Rosji".
Główne uroczystości 100. rocznicy powstania sejneńskiego rozpoczną się w niedzielę mszą św. w Bazylice Mniejszej w Sejnach. Potem wszyscy przejdą pod Pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej.
Program obchodów poniżej:
Napisz komentarz
Komentarze