Dlaczego ciąża może powodować cellulit
Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które chociaż są naturalne, niestety sprzyjają powstawaniu lub powiększaniu się pomarańczowej skórki.
Przede wszystkim zmienia się gospodarka hormonalna w organizmie kobiety. Poziomy hormonów takich, jak estrogen i prolaktyna wzrastają, a są to hormony promujące odkładanie się tkanki tłuszczowej. Mogą one również prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie i obrzęków. Ponadto nadmiar estrogenów osłabia tkankę łączną, przez co powiększone komórki tłuszczowe uwypuklają się przez skórę, tworząc charakterystyczne nierówności.
W ciąży dochodzi również do przyrostu masy ciała. Nacisk powiększających się partii ciała na skórę powoduje jej rozciągnięcie i co za tym idzie - osłabienie jej struktury, co sprawia, że nierówności są jeszcze bardziej widoczne.

Czy cellulit po ciąży zniknie?
Cellulit po ciąży na pewno nie zniknie od razu, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Przede wszystkim potrzebny jest czas, aby ciało po porodzie wróciło do normy, co trwa około 6 miesięcy. Nie zawsze daje się też zlikwidować cellulit całkowicie, zwłaszcza gdy występował już przed ciążą i był dość zaawansowany.
Nie da się ukryć, że podstawą walki z cellulitem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, a przede wszystkim dbanie o dietę i aktywność fizyczną. Tymczasem zajmująca się maluszkiem mama nie ma za dużo czasu, aby pamiętać o dobrych nawykach. Zmęczenie spowodowane niewyspaniem i opieką nad dzieckiem może powodować, że brakuje jej siły na ćwiczenia czy gotowanie zdrowych obiadów. A to może utrudnić zrzucanie nadmiarowych kilogramów i sprawić, że problem z cellulitem jeszcze się pogłębi.
Jak walczyć z cellulitem po ciąży?
Do walki z cellulitem po ciąży warto podejść rozsądnie i realistycznie. Ważne, żeby nie narzucać sobie za szybkiego tempa, aby nie tworzyć na sobie dodatkowej presji, co mogłoby zwiększyć poziom stresu i sprawić, że kompletnie się poddamy. Redukcja cellulitu to proces, który wymaga czasu i cierpliwości.
Nie staraj się zatem być perfekcyjna. Zamiast stawiać sobie ambitne cele, skup się na małych krokach i regularności. To właśnie kumulacja codziennie powtarzanych, niewielkich zmian doprowadzi Cię w końcu do upragnionych efektów.
Zobacz również: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/kosmetyki-do-ciala/kremy-na-cellulit/ - kosmetyki do skóry z cellulitem.
Poniżej wymieniamy sposoby, które pomogą Ci pozbyć się cellulitu.
- Wysypiaj się!
Chociaż rada ta może brzmieć abstrakcyjnie przy niemowlaku, warto się postarać, aby na tyle, na ile jest to możliwe, dbać o sen i wykorzystywać nadarzające się okazje na wypoczynek. Jeśli dziecko zaśnie, też warto uciąć sobie drzemkę.
Co to jednak ma wspólnego sen ze zwalczaniem cellulitu? Poświęcając czas na sen, możemy obniżyć poziom hormonów stresu, na przykład kortyzolu, osłabiającego tkankę łączną i pobudzającego odkładanie tłuszczu. Sen wspiera zatem równowagę hormonalną. Pomaga także zgubić zbędne kilogramy, ponieważ sprawia, że łatwiej jest nam się oprzeć niezdrowym zachciankom i dodaje siły do ćwiczeń. To wszystko przekłada się na zmniejszenie cellulitu.
- Staraj się zdrowo odżywiać
Dieta ma kluczowe znaczenie w walce z cellulitem. Dzięki odpowiedniej diecie można redukować tkankę tłuszczową, której nadmiar w dużej mierze odpowiada za powstawanie cellulitu.
Oczywiście, dieta świeżo upieczonej mamy nie powinna ograniczać liczby kalorii, dlatego należy się skupić przede wszystkim na jakości spożywanych pokarmów. Wskazana jest zwłaszcza duża podaż białka i błonnika. Białko jest potrzebne dla regeneracji, a także prawidłowej pracy hormonów. Z kolei błonnik poprawia perystaltykę jelit i eliminuje zaparcia, ponadto usprawnia wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Źródłami białka są: jaja, produkty mleczne, mięso, ryby i rośliny strączkowe. Błonnik natomiast znajdziemy w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych takich, jak kasze, np. gryczana, pęczak, jaglana. Właśnie na takich produktach powinna opierać się zdrowa dieta.
Należy natomiast ograniczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych, np. słodyczy, fast foodów i chipsów. Są po prostu niezdrowe i powodują gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Przyczyniają się zatem do tego, że cellulit stanie się jeszcze większy i trudniejszy do pokonania.
- Pij odpowiednią ilość wody
Picie wody jest jednym z najprostszych sposobów na cellulit, jaki możesz wprowadzić. Pij dziennie ok. 2,5 l wody niegazowanej, a to poprawi tempo Twojego metabolizmu i wspomoże usuwanie toksyn. Kobietom karmiącym zaleca się zwiększyć ilość wypijanych płynów do około 3 l wody dziennie.
- Ruszaj się!
Regularna aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w walce z cellulitem. Dzięki ćwiczeniom poprawia się krążenie krwi i limfy. Co za tym idzie, skóra jest dotleniona, odżywiona, zaś zbędne produkty przemiany materii efektywnie usuwane. Ruch wpływa też na zmniejszenie obrzęków i pomaga spalać tłuszcz. Wzmacnia mięśnie, co poprawia napięcie skóry oraz działa ujędrniająco.
Aby bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej po ciąży, trzeba najpierw zapytać się lekarza, od kiedy można zacząć ćwiczyć i które aktywności są polecane, a jakich należy unikać. Na początek dobre będą spacery oraz proste ćwiczenia na ręce i nogi, polegające na ich zginaniu, unoszeniu i rozciąganiu. Z czasem, gdy ciało całkowicie zregeneruje się po porodzie, można przejść do ćwiczeń na partie takie, jak brzuch i pośladki. Dobrze jest korzystać z różnych form aktywności, aby w różny sposób aktywować ciało. A rodzaje aktywności możemy podzielić na:
- ćwiczenia aerobowe (cardio) – np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, orbitrek – taki trening poprawia krążenie i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, również w obszarach, na których najbardziej nam zależy, czyli z ud, pośladków i brzucha, gdzie tworzy się cellulit. Jeśli mamy rowerek stacjonarny, bieżnię lub orbitrek, treningi cardio możemy wykonywać w domu, co przy małym dziecku ułatwia sprawę,
- trening siłowy – ćwiczenia z obciążeniem poprawiają stosunek tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Powodują, że podczas odchudzania tracimy głównie tłuszcz, a nie masę mięśniową, co chroni przed spowolnieniem metabolizmu,
- ćwiczenia rozciągające – np. joga, pilates – chociaż podczas ich wykonywania nie spalimy wielu kalorii, ćwiczenia te rozluźniają napięte mięśnie i pozwalają zredukować stres.
- Stosuj krem antycellulitowy
W ramach walki z cellulitem warto też stosować odpowiednie kosmetyki. Smarowanie ciała kremem lub serum na cellulit jest to jeden z najprostszych kroków, jakie możemy wprowadzić, aby zredukować widoczność pomarańczowej skórki! Musimy tylko wybrać skuteczny kosmetyk. Na co warto zwrócić uwagę?
Skuteczne kremy zawierają składniki, które pobudzają mikrokrążenie skórne oraz wspomagają rozbijanie tkanki tłuszczowej. Szczególnie polecane są składniki takie, jak kofeina, ekstrakt z bluszczu i wyciąg z alg.
Warto też sprawdzić, czy krem ma naturalny skład. Po ciąży skóra może być wrażliwsza, co wynika z jej rozciągnięcia oraz zmian hormonalnych. Unikaj więc kremów ze składnikami, które mogą podrażniać.
Dobry krem wystarczy wmasowywać w skórę ud, pośladków i brzucha dwa razy dziennie, aby już po kilku tygodniach zauważyć poprawę wyglądu skóry.
Poznaj serum antycellulitowe Vialise
Krem na cellulit Vialise to delikatne, ale skuteczne rozwiązanie na cellulit po ciąży. Serum opiera się na naturalnych składnikach aktywnych, takich jak ekstrakty roślinne, wyciąg z alg, kofeina. To właśnie dzięki ich mocy serum rewelacyjnie wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę. Zapewnia też uczucie nawilżenia.
Warto zainteresować się także drugim kremem z serii Vialise, mianowicie: Vialise Lifting Effects. Zawiera składniki, które pomagają ujędrnić wiotką skórę, jak: ekstrakt z lawendy wąskolistnej i olejek z drzewa różanego. Dzięki temu powoduje, że cellulit staje się mniej widoczny.
Co ważne, kremy z serii Vialise mają lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. Są zatem bardzo wygodną opcją dla mam nie mających za dużo czasu.
Vialise przygotowało też coś dla mam mających ochotę na domowe spa: serum Vialise Body Wrapping. Jak go używać? Wystarczy nanieść kosmetyk na skórę w problematycznych obszarach, po czym owinąć te miejsca folią. Po mniej więcej 30 minutach folię zdejmujemy i dokładnie zmywamy serum, po czym cieszymy się atrakcyjniejszą skórą!

Sprawdź, jak skuteczne są kosmetyki Vialise – Kliknij.
Podsumowanie
Konsekwencja i cierpliwość to podstawa, aby zredukować cellulit po ciąży. Świeżo upieczone mamy nie powinny jednak nakładać na siebie za dużej presji. Ich ciała przeszły wiele zmian, dlatego potrzebują czasu, aby wrócić do formy. Warto więc dać sobie czas i walczyć z cellulitem małymi krokami. Na początek warto wyznaczać sobie cele łatwe do osiągnięcia, jak np. picie większej ilości wody, jedzenie codziennie kilku warzyw i owoców, krótki spacer czy smarowanie ciała kremem na cellulit. Pośpiech jest złym doradcą, pozwól więc swojemu ciału spokojnie się zregenerować.
Bibliografia
1.Misbah H. Khan, Babar K. Rao, Neil S. Sadick, Cellulit i podskórna tkanka tłuszczowa: różnice i podobieństwa,
2.Pugliese PT., The pathogenesis of cellulite: a new concept,2007
3.Pokładowska-Kielan E., Cellulit wróg rozpracowany, 2009
4.Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
5.Kociemba B., Cellulit –czym jest i jak z nim walczyć? 2007