Czym jest chłodnica oleju?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie przeznaczone do chłodzenia oleju w układzie. Stosuje się ją zarówno w układach hydraulicznych, jak i w silnikach spalinowych. Działanie chłodnicy polega na usuwaniu nadmiaru ciepła z cieczy, dzięki czemu utrzymuje się prawidłową pracę układu. Ponadto umożliwia to utrzymanie optymalnych parametrów środka smarnego, który na skutek wahań temperatur może tracić swoją lepkość oraz skuteczność. Nic więc dziwnego, że projektanci maszyn uwzględniają w ich konstrukcji starannie dobraną chłodnicę olejową.
Chłodnica oleju – do czego służy?
Zagrożeniem dla maszyny jest nie tylko brak chłodnicy, ale też nieprawidłowe jej działanie, które może być efektem usterki lub też błędnego dopasowania parametrów urządzenia do danej aplikacji. Co do zasady chłodnica oleju pełni kilka podstawowych funkcji w układzie. Poniżej opisano je w kilku zdaniach. To one wskazują na to, jak ważne jest stosowanie tego urządzenia.
Chłodzenie oleju hydraulicznego
Podstawowym zadaniem chłodnicy oleju jest jego chłodzenie. Polega ono na odbiorze nadmiaru ciepła oraz odprowadzaniu go poza układ. Zwiększona temperatura oleju powodowana jest m.in. poprzez tarcie płynu, jego sprężanie oraz pracę w warunkach wyższej temperatury. Utrzymanie optymalnej temperatury oleju to klucz do utrzymania jego właściwości oraz prawidłowej pracy układu.
Poprawa efektywności pracy układu hydraulicznego
Chłodzenie oleju pomaga w zwiększeniu efektywności układu hydraulicznego. Ciepło jest wypychane poza system, dzięki czemu może on działać bez żadnych przeszkód. To nie wszystko. Utrzymanie pożądanych właściwości smarnych cieczy roboczej przekłada się na płynną i wydajną pracę całego układu, ponieważ energia nie jest wytracana na skutek ewentualnych tarć i innych niepożądanych zjawisk.
Redukcja ryzyka występowania kosztownych usterek
Przegrzany olej przekłada się m.in. na zwiększone zużycie części roboczych, postępującą korozję wypalanie elementów uszczelniających czy też problemy z filtrami zanieczyszczeń. Warto tego unikać i postawić na wydajną i dobrze dobraną do układu chłodnicę oleju.
Kontrola parametrów pracy układu
Wydajna chłodnica oleju hydraulicznego przekłada się bezpośrednio na pracę maszyny i jej efektywność. Przyjmuje się, że najlepsze osiągi można uzyskać przy utrzymaniu temperatury oleju w granicach 40–60°C. Przekroczenie tych wskaźników w jedną lub drugą stronę jest niewskazane, ponieważ skutkuje to przyspieszoną degradacją układu hydraulicznego. W tym obszarze chłodnica pomaga w kontrolowaniu parametrów temperatury.
Chłodnice oleju stosuje się w różnego rodzaju maszynach, zaawansowanych układach hydraulicznych oraz w systemach, które pracują długotrwale w trybie ciągłym. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii znajdziesz w sklepie Hydromech.