Gitanas Nauseda na początku swojej wizyty złożył kwiaty pod pomnikiem smoleńskim w Sejnach a także stojącym kilkanaście metrów obok pomnikiem ks. Antanasa Baranauskasa. Potem udał się na spotkanie z przedstawicielami mniejszości litewskiej. Tematem ich rozmów była oświata litewska w Polsce oraz kultywowanie litewskości.
„Przede wszystkim lepiej chciałbym poznać społeczną litewską, która żyje tutaj na tej pięknej ziemi, jak również zapoznać się życiem ludzi, którzy tutaj mieszkają, z problemami które ich codziennie spotykają i jak państwo rozumiecie związane to jest z sytuacją geopolityczną, w której się obecnie znajdujemy, chodzi o problemy polityczne, ekonomiczne i socjalne” – powiedział Nauseda.
„Muszę przyznać, że jest mi nadzwyczaj miło zauważyć, że relacje polsko-litewskie w ostatnim okresie znacząco się poprawiły. Cieszę się także z bardzo dobrych relacji z prezydentem rzeczpospolitej Andrzejem Dudą. Niedługo znowu się z nim spotkam, żeby omówić bieżące sprawy i problemy. Niedawno odwiedziłem razem z nim przesmyk suwalski, gdzie sprawdzałem nasze przygotowanie, również wojskowe, jak obronić nasz obszar. Bardzo się cieszę, że relacje polsko-litewskie przypominają dzisiejsze niebo, które jest bez jakiejkolwiek chmurki” – ocenił prezydent Litwy.
Prezydent Litwy przyjechał na pogranicze przy okazji organizacji Światowego Kongresu Młodzieży Litewskiej, który odbywa się w Puńsku, nazywanym stolicą Litwinów w Polsce. „Chciałbym życzyć tej młodzieży, żeby była młodzieżą, żeby była aktywna, żeby zajmowała aktywną postawę obywatelską, szczególnie teraz kiedy jest tak ważne zająć właściwą stronę i wybrać właściwych przyjaciół, wobec których jesteśmy wierni i będziemy się nawzajem wspierać” – podkreślił Nauseda.
W kongresie, który rozpoczął się w czwartek uczestniczy ok. 40 młodych Litwinów z całego świata. Kongres jest organizowany co cztery lata w innej części świata. Ma już on ponad 50-letnią tradycję.
„Nie bez przyczyny tegoroczny Międzynarodowy Kongres Młodzieży Litewskiej odbywa się właśnie na tym obszarze, z którym związanych jest wiele wspomnień, gdzie żyją Litwini, którzy z jednej strony są lojalnymi obywatelami Rzeczpospolitej, ale z drugiej strony nie zapominają o kultywowaniu swoich korzeni. Mam nadzieję na szczery, otwarty dialog z każdym uczestnikiem tego wydarzenia” – mówił prezydent Nauseda.
Napisz komentarz
Komentarze