Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:45
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Premier Morawiecki na obchodach obławy augustowskiej w Gibach

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w niedzielę w uroczystych obchodach 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Uroczystości rozpoczęły się przed południem mszą świętą w kościele parafialnym w Gibach. Potem uczestnicy przeszli ulicą pod Wzgórze Krzyży, gdzie rodziny ofiar, samorządowcy i politycy złożą kwiaty, wieńce i znicze.
Premier Morawiecki na obchodach obławy augustowskiej w Gibach

W trakcie obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, list prezydenta Andrzeja Dudy odczytał szef zespołu Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN komandor Jarosław Wypijewski. Andrzej Duda podkreślił w nim, że dzień pamięci ofiar Obławy Augustowskiej to "przywołanie wielkiego dramatu naszej historii". "Oddajemy cześć prześladowanym i zgładzonym rodakom, którzy zapłacili straszliwą cenę za wierność Polsce" - napisał prezydent.

"Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar. Nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu, by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić. 77 lat temu, w lipcu 1945 roku oddziały armii czerwonej, NKWD wspomagane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i komunistycznych konfidentów przeprowadziły masowe aresztowania polskich patriotów. Ofiarami tej brutalnej akcji byli żołnierze Armii Krajowej i wspierający ich mieszkańcy terenów Puszczy Augustowskiej" - zaznaczył Duda.

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że Obława Augustowska to tak naprawdę "zbrodnia augustowska, to mord założycielski, akt założycielski Polski komunistycznej".

Szef rządu przypomniał, że w lipcu 1945 roku aresztowano, przeczesując lasy Puszczy Augustowskiej i okolic, co najmniej 7 tysięcy ludzi. "Pierwotnie sądziliśmy, że przynajmniej 600 z nich zostało zamordowanych. Dziś wiemy, na podstawie nowych opracowań, nowych prac, nowych badań, że tych ludzi było więcej, że do domu nie powróciło być może nawet do 2000 ludzi" - stwierdził premier.

Morawiecki przyznał, że Polska wciąż czeka na ostateczne wyjaśnienie zbrodni augustowskiej. "Nie spoczniemy, dopóki nie odnajdziemy grobów ofiar zbrodni augustowskiej, zbrodni na ziemiach suwalskich, sejneńskich. Po to, by ci, którzy przyjdą po nas, znowu uczyli się (...) najtrudniejszego kunsztu odpuszczania win" - zastrzegł.

Zapewnił, że region może się czuć w pełni bezpiecznie. "Całe Podlasie i cała Polska wschodnia, ponieważ wiemy, że także od wzmocnienia polskiej armii zależy bezpieczeństwo NATO i na to wzmocnienie postawiliśmy ogromny nacisk. Położyliśmy nacisk i w ślad za naszymi słowami znowu idą czyny. Idzie rekordowy budżet na polską armię" - przekazał.

"Musimy to robić, aby już nigdy na tych ziemiach nie zapanował znowu ruski mir. Ten ruski mir, który dzisiaj daje się we znaki Ukrainie. Ten ruski mir, który oznacza przemoc, trwogę, zbrodnie i dominację. I dlatego już nigdy nie dopuścimy, aby na polskiej ziemi stanęła stopa rosyjskiego żołnierza. Nigdy nie dopuścimy do tego, chyba żeby któryś z nich chciał klęknąć pod którymś z tych krzyży" - dodał Mateusz Morawiecki.

Obława Augustowska nazywana jest również "małym Katyniem". W Gibach od 30 lat podczas rocznicowych uroczystości wspomina się tamte wydarzenia i poległych Polaków. Na początku lat 90. XX wieku na miejscu symbolizującym pochówek zaginionych postawiono 10-metrowy krzyż oraz tablicę z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami". Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 osób zaginionych. Na wzgórzu stoi od kilku lat 640 dębowych krzyży.

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej od lat prowadzi śledztwo w sprawie obławy. Dotyczy ono zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu, zginęło około 600 osób, zatrzymanych w powiatach augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego Smiersz III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. W ramach śledztwa IPN biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze, wskazali ponad 60 miejsc na Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety, które mogą być jamami grobowymi.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JerzyTreść komentarza: A,dlaczego mieszkańcy Sejn nie moga mieć dostępu do większej ilości sklepowData dodania komentarza: 10.07.2023, 22:28Źródło komentarza: Park Handlowy to rozwój Sejn i nowe miejsca pracyAutor komentarza: SejnianinTreść komentarza: Jestem za galeria handlowa na lakowa/konarskiego. Mam też nadzieje,że po wyborach nie będzie już obecnego burmistrza SejnData dodania komentarza: 10.07.2023, 21:13Źródło komentarza: Park Handlowy to rozwój Sejn i nowe miejsca pracyAutor komentarza: :-(Treść komentarza: O jakim dystansie się mówi.ludzie co się dzieje w jedne ze szkół w Sejnach.maseczek nikt nie nosi.ani pracownicy,ani nauczyciele ,ani uczniowie. Klasy na lekcjach są łączone. O żadnej odległości nie ma mowy.wszystko jest normalnie jakby tego wirusa nie było. A jeszcze dzieci kolejny tydzień jeżdżą na wycieczki. Nie rozumiem czy w szkołach nie ma żadnej kontroli?gdzie jest senepid.może po takim komentarzu ktoś zaciekawi się co się dzieje w szkołach!!!!!!Data dodania komentarza: 21.10.2021, 21:05Źródło komentarza: Apel wojewody o przestrzeganie reżimu sanitarnego i szczepienie sięAutor komentarza: pomazaniecTreść komentarza: Pocieszcie się ile możecie ze szpitala jak wygra KO to wam zlikwiduje szpital, obiecało nie kto inny jak Grocki.Data dodania komentarza: 8.09.2021, 11:18Źródło komentarza: Donald Tusk odwiedził Sejny (zdjęcia)Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jestem katolikiem i ta akcja pod budynkiem synagogi w Sejnach jest dla mnie profanacją symboli religijnych Kościoła Rzymskokatolickiego. Stanowi to rażącą obrazę moich uczuć religijnych. W związku z powyższym wnoszę do organów ścigania o wszczęcie postępowania wobec osób profanujących zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego.Data dodania komentarza: 4.09.2021, 20:47Źródło komentarza: Sejny: Atak na synagogę, użyto wody święconej i atrybutów religijnychAutor komentarza: ZuzkaTreść komentarza: Dulska? totalny przezytek, choc na jej hipokryzji wieeelu sie opiera...Data dodania komentarza: 4.09.2021, 17:20Źródło komentarza: W piątek Narodowe Czytanie - tym razem Moralność Pani Dulskiej
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama