Król Mendog żył w latach 1203-1263 i to jego uważa się za założyciela Wielkiego Księstwa Litewskiego.Mendog był władcą Litwy, który scentralizował rozproszone księstewka i zapoczątkował chrześcijaństwo na Litwie. Według litewskich historyków do koronacji Mendoga doszło 6 lipca 1253 r. w Wilnie. Litwini od wielu lat obchodzą w swoim kraju 6 lipca jako święto państwowości Litwy. To na Litwie dzień wolny od pracy.
Na pograniczu polsko-litewskim w Sejnach o godz. 19 w Domu Litewskim odbędzie się koncert z tej okazji, a godzinę później Litwini udadzą się pod pomnik biskupa Antanasa Baranauskasa, gdzie odśpiewają hymn Republiki Litewskiej.
Podobnie będzie w Puńsku. Tam mieszkańcy tej miejscowości o godz. 18 spotkają się w Domu Kultury Liewskiej, gdzie wysłuchają koncertu pt. „My wciąż jesteśmy tutaj”. O godz. 20 puńszczanie odśpiewają hymn, w zależności od pogody, albo nad jeziorem Punia lub przy Domu Kultury Litewskiej.
Do XIII w. tereny Litwy zamieszkiwały liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. W obliczu zagrożenia ze strony zakonów kawalerów mieczowych i zakonu krzyżackiego Mendogowi udało się zjednoczyć ziemie litewskie i skupić władzę w jednym ręku. Król Mendog był księciem Litwy w latach 1236-1253, potem królem w latach 1253-1263. Zginął w 1263 r. w wyniku spisku książąt pod przywództwem Downuta z Nalszczan i Trenioty, którzy nienawidzili Mendoga za jego twarde i krwawe rządy. Po jego śmierci Litwa znalazła się w stanie rozpadu.
Napisz komentarz
Komentarze