Dni Olimpijczyka rozpoczęły się zapaleniem symbolicznego znicza olimpijskiego na suwalskim stadionie, którego dokonała srebrna medalistka tegorocznych igrzysk w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk. Z kolei Gabriela Butkiewicz zaszczyt odczytania Apelu Olimpijskiego nadesłanego z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział, że tak jak w ubiegłym roku uroczystości odbywają się w nietypowym okresie, nie jak zwykle w kwietniu, a dopiero teraz we wrześniu. Sytuacja taka wymuszona została pandemią koronawirusa.
Kraśnicki dodał, że igrzyska w Japonii okazały się udane dla reprezentacji Polski, która przełamała barierę 10-11 medali z wcześniejszych imprez. "Tym razem plonem naszego udziału w tej największej na świecie imprezie jest 14 medali, cztery złote, po pięć srebrnych i brązowych" – przypomniał prezes PKOl.
Kraśnicki wspomniał, że w igrzyskach uczestniczyło sześciu sportowców z woj. podlaskiego, z czego dwoje zdobyło medale - złoty młociarz Wojciech Nowicki, zaś Andrejczyk - srebrny.
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że to zaszczyt gościć tak wybitnych sportowców. "Cieszymy się, że tak duże grono wybitnych sportowców, olimpijczyków przyjechało do naszego miasta" – dodał Renkiewicz.
Prezes PKOL wręczył wiele odznaczeń i wyróżnień. Gabriela Butkiewicz otrzymała z rąk prezesa Trzecie Kółko Olimpijskie. Z kolei Fundacja PKO BP przekazała Marii Andrejczyk czek na kwotę 35 tys. zł.
W uroczystościach wzięli udział także m.in. pięściarze Kazimierz Adach i Janusz Zarenkiewicz, szermierze Adam Krzesiński i Marian Sypniewski, kajakarze Marek Twardowski i Piotr Markiewicz, paraolimpijka w pływaniu Joanna Mendak, paraolimpijczyk w tenisie stołowym Rafał Czuper, łuczniczka Iwona Marcinkiewicz, sprinterzy Zenon Licznerski i Marian Woronin, skoczek narciarski Wojciech Fortuna i pięcioboista nowoczesny Dariusz Goździak.
JB
Napisz komentarz
Komentarze